EMK
         Április 2010

"Így is lehet nevelni és tanítani"

A 21. század emberét a túlhajszoltság, ingerültség, idegesség, kapkodás jellemzi. Emberi problémák ezek, amelyek, megoldása megkívánja, hogy megváltoztassuk viselkedésünket és a szociális intézményrendszerünket. Nem szánunk elegend? id?t a másikra, nem hallgatjuk meg családtagjainkat, munkatársainkat. Nem megfelel? hangnemben válaszolunk a nekünk feltett kérdésekre. Az emberek többsége egyetért abban, hogy meg kell er?sítenünk a fiatalabb generációban az önzetlenséget, az egymás iránti tör?dést és felel?sségvállalást. A megoldás egyik módja az er?szakmentes kommunikáció, mely szerint a tartós béke alapja az ?szinte és kölcsönös megértés. Szemléletváltásra van szükségünk, ebben segít az alistáli Corvin Mátyás Alapiskola tanítóinak és nevel?inek Lánczos Andrea és Pénzes Éva a Consensus Polgári Társulás két tagja. Tantestületünk pedagógusai negyven órás képzésre jelentkeztek. A tanfolyam költségeinek egy részét a SZMPSZ - Szül?föld Alap Iroda által kiírt pályázatán nyertük . A 400 eurós pályázati összeg mérsékelte a kiadásokat. A gyakorlati foglalkozásokon szerda délutánonként ismerkedünk meg az er?szakmentes neveléshez vezet? út fontos területeivel: -Hogyan ismerjem és oldjam fel az engem gátló élethelyzeteimet -Hogyan alakítsam át dühömet életet tápláló energiává -Hogyan álljak ki magamért nehéz helyzetekben úgy, hogy közben másokat is megértsek -Hogyan teremtsek valódi harmóniát magamban és körülöttem -Hogyan küzdjem le a sakál nyelvet és sajátítsam el a zsiráf nyelvet -Hogyan halljam meg bels? hangomat és találjam meg életfeladatomat Nehéz feladatra vállalkoztunk, az els? foglalkozások után néha tanácstalanul, elkeseredve néztünk egymásra. El kellett sajátítanunk az EMK nyelvét/ megfigyelés, érzés, szükséglet, kérés/. Vannak olyan foglalkozások, amelyek élvezetesek, pihentet?ek, érdekesek. Például empátiával fordulni egymás felé. Vajon hogyan sikerül ezt a kommunikációt a mindennapjainkban megvalósítani? Ez még bizonytalan. Ha diákjaink megtanulják, hogy miként tehetik gazdagabbá saját életüket, s hogy miként segítsenek másoknak is ugyanebben, akkor képesek lesznek az emberi problémák megoldására.

" A szavak ablakok vagy falak. Elítélnek vagy felszabadítanak. Célom: úgy szólni és úgy figyelni, Ami mindenkinek a szeretetet jelenti."

Vendégh Erzsébet az alistáli Corvin Mátyás Alapiskola tanítója.

Tavaszra várva

A hosszúra nyúlt tél végére már nagyon vártuk a tavaszt. Meg is érkezett, b?ségesen hozta a meleget Sándor, József, Benedek. A természet éled, a madarak csiripelnek, hirdetik z új évszakot. A játszóterek, parkok megtelnek vidám gyerekekkel. Az alistáli Corvin Mátyás Alapiskolába lépve kellemes idill fogad. A tavaszba öltöztetett ablakok megnyugvást, jó hangulatot, felszabadult érzést keltenek az ideérkez?be. Köszönhet? Csölle Anita tanítón?nek. Az alsó folyosón a napközis tanulók húsvétra készített szebbnél - szebb kézimunkái, dísztárgyai csodálhatók meg. A kiállítást Horváth Andrea, Kosár Zsuzsanna és Fazekas Margit nevel?n?k segítségével varázsolták tanulóink a látogatók elé. A fels?bb évfolyamok képz?m?vészeti órái a régi id?k húsvéti hangulatát idézik. Képeslapokat terveznek, festenek, majd a legszebbeket a falu id?sebb- és egyedülél? lakosainak kézbesítik, jókívánságaikat kifejezve az ünnep alkalmából. A legszorgalmasabb postások Füssi Orsolya, Takács Anna és Bereczky István a VI. A-ból, akiket Fucsek Erika és Vendégh Erzsébet tanítón?k serkentenek a munkára. A másodikos tanulók Iván Melinda tanító nénivel az osztályf?nöki órán a népi hagyomány?rzésr?l elmélkednek. Ezzel kapcsolatos a húsvéti ünnepkör is, amit a rajzórákon örökítenek meg, ki - ki elképzelése szerint. A honismereti órán tananyag a posta. A minap ellátogattak a helyi postára, ahol nagy szeretettel és kedvességgel fogadták a kisdiákokat. A saját fantáziájuk alapján készített üdvözl?lapokat borítékolták, címezték, majd bélyeggel ellátva küldték szüleiknek. A többi tanulónk sem tétlenkedik, különböz? tantárgyi versenyekre készülnek, illetve az 1. Corvin Mátyás Napokra. Március utolsó napján iskolánk a gyermekzsivajtól elcsendesedik, másnap kezd?dik a hatnapos szünet. A szünet elkezd?dik a diákok számára, de a tanítók tovább folytatják a munkát, a kreditgy?jtést. Az er?szakmentes kommunikációs képzésen veszünk részt, amit Pénzes Éva és Lánczos Andrea vezet. A pedagógus munkája a kicsengetés után is folytatódik. Sokszor észrevétlenül is gondolataink a tanítás körül forognak.

Vendégh Erzsébet az alistáli Corvin Mátyás Alapiskola tanítója