Nov. 17.
Riport: Iskolánk új pedagógusai - Ifj.Bíró Ildikó és Zirig Tünde

 

 

A 2014/2015 tanév végén iskolán egyik pedagógusa anyai örömök elé néz (Hegyi Andrea), így egy "rövid" ideig iskolánk új pedagógusokat vett fel a kémia, biológia tantárgyak tanítására. Az újság és a weboldal szerkesztősége rövid riportot készített.

 

 

 

 

Ifj.Bíró Ildikó

 

Gyermekkori álmai között szerepelt valaha a pedagógus szakma?

Igen. Már kiskorom óta nagyon szerettem tanítósat játszani. Sokszor elképzeltem, ha felnövök tanár szeretnék lenni.

 

Miért pont a pedagógus szakmát választotta (biológia/magyar)?

A két tantárgy teljesen különbözik egymástól, hiszen egyik humán, míg a másik természettudományi. A kettõnek semmi köze egymáshoz, nem lehet egymáshoz hangolni. Mégis a gimnáziumi tanulmányaim során ez a két tantárgy állt hozzám a legközelebb, ezért is választottam.

 

 

Hol és mikor végezte el tanulmányait?

A dunaszerdahelyi Vámbéri Ármin Gimnázium után a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen folytattam tanulmányaim, ahol 2015-ben vörösdiplomával végeztem.

 

Tanított-e már, ha igen hol, mikor?

Az egyetem végeztével az idei tanévben kezdtem el tanítani az alistáli Corvin Mátyás Alapiskolában, így ez az első igazi tanári állásom.

 

Hogyan szerzett tudomást a megüresedő helyről?

Azt mindenki tudja, hogy sajnos nagyon nehéz munkát találni a fiataloknak, különösen abban a szakmában, amiben igazán szeretnének. Az életrajzomat több iskolába beadtam, s úgy gondolom a sors keze, hogy éppen a szülõfalumban sikerült elhelyezkednem.

 

Meséljen kicsit magáról, pl.hobbi, pozitív-negatív tulajdonságok?

Jelenleg minden idõmet az órákra való felkészülésre szánom, kezdõként ez kissé tovább tart. Emellett a sport az, ami nem hiányozhat az életembõl. Szeretek futni, erõsíteni. Pozitív tulajdonságaim közül amit legfõképp kiemelnék az a precízség és a türelmesség. Mindig a tökéletességre törekszem, ami viszont nem mindig jó.

 

Mit vár a diákoktól (röviden), mik az elképzelések?

A diákokkal szeretném megismertetni biológia óráimon a természet szépségét. Azt, hogy minden élõlénynek megvan a maga szépsége. Ezek mellett fontos ismereteket gyûjteniük az egészséges életmódról. Szeretném, ha értenék amirõl tanulnak, mindezt játékosabb formában képzelem el, keresztrejtvényekkel, kvízekkel, kooperatív és demonstrációs módszerekkel.

 

Mi az amitől rögtön a "falra" tudna mászni?

Amikor a diákok órán megkérdezik: "Sokat fogunk írni a füzetbe?"

 

Kedvenc film/zene/étel?

Film: Elrabolva Zene: Rihanna: Diamonds Étel: Brindzás csusza tepertõvel

 

Hogy fogadták a tanárok, diákok?

Nagyon kedvesek voltak mind a tanárok, mind a diákok. Nagyon örülök, hogy ebben az iskolában taníthatok.

 

Milyen érzés volt visszajönni az iskolába, ahol ön is tanult, csak most már tanítani?

Kissé furcsa érzés volt visszajönni, hiszen egykori tanáraim most kollégáim lettek. Sokszor elõtörnek bennem az emlékek az itt töltött 9 évrõl. Úgy érzem hamar megszoktam, sikerült beilleszkednem a tanári karba.

 

Mit üzenne a diákoknak a riport végére?

Végezetül egy Petronius idézettel üzennék a diákoknak: "Bármit tanulsz, magadnak tanulod."

 

 

Zirig Tünde

 

Gyermekkori álmai között szerepelt valaha a pedagógus szakma?

Nem, eleinte óvóno szerettem volna lenni, mert nagyon szeretem és mindig is szerettem a kicsi gyerekeket. Később a kémia felé fordultam. Varázslatos tantárgynak tartottam, szerettem a kísérleteket, a kísérletezést, ezért jelentkeztem az egyetemen biokémia szakra.

 

Miért pont a pedagógus szakmát választotta?

Azért , mert nagyon közel áll a szívemhez a tanítás is, bár a nagy álmom az volt, hogy biokémikusként kutató intézetben dolgozom majd.

 

Hol és mikor végezte el tanulmányait?

Pozsonyban a Komenský Egyetem Természettudományi Karán végeztem 1993-ban biokémia szakon. Mivel a biokémia tudományos szak és nem pedagógiai, ahhoz hogy taníthassak szükségessé vált a pedagógiai végzettség is. 5 évvel később a pedagógiai tanulmányaimat is ugyanezen iskolában végeztem.

 

Pályafutása alatt, hol tanított eddig (jelenleg)?

Állandó munkahelyem immár 20. éve a dunaszerdahelyi Szabó Gyula 21 címen található Szakközépiskola. Ezen kívül rövidebb-hosszabb ideig tanítottam a Vidékfejlesztési Szakközépiskolában, a Neratovice téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskolában és Dióspatonyban az Alapiskolában.

 

Hogyan szerzett tudomást az itt megüresedő helyről?

Egy kedves ismerosöm felhívott, hogy helyettesítő kémia tanárt keresnek.

 

Nehéz volt összeegyeztetni a két munkahelyt?(utazás/idő)

Elég nehéz volt és még most is az, de nagyon strapabíró vagyok, szeretek tanítani, így megoldom.

 

Meséljen kicsit magáról, pl.hobbi, pozitív-negatív tulajdonságok?

A hobbik közé sorolnám, hogy szeretek számítógépes játékokkal játszani, olvasni, filmet nézni, moziba járni és nagyon-nagyon szeretek autót vezetni. Jó tulajdonságaim közül azt emelném ki, hogy született optimista vagyok, így a problémákat megoldandó feladatoknak tekintem, amiket igyekszem a legjobb tudásom szerint megoldani. Mindkét gyerekem Budapesten tanul, a fiam a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen , a lányom pedig az ELTE Bölcsésztudományi karán.

 

Mit vár a diákoktól (röviden), mik az elképzelések?

A diákoktól azt várom, hogy amennyiben nem értik az anyagot, akkor azonnal szóljanak, mert nagyon szívesen elmagyarázom újra és újra. Nem szeretek rossz jegyet adni, így fontos a számomra, hogy érezzem mindent megtettem a jó eredményért.

 

Mi az amitől rögtön a "falra" tudna mászni?

Az ostobaságtól, a lehetetlenségtől és tehetetlenségtol valamint a szándékos gonoszságtól.

 

Kedvenc film/zene/étel?

A filmek közül a Ház a tónál a kedvencem. Ha zenérõl van szó akkor Lara Fabian minden számát szívesen hallgatom. Kedvenc ételem pedig a tejfölös csirke nokedlivel.

 

Hogy fogadták a tanárok, diákok?

Minden kolléga nagyon kedves volt és segítőkész, a diákok pedig kíváncsiak és érdeklődők.

 

Mit üzenne a diákoknak a riport végére?

Legyenek boldog diákéveik és találják meg az alapiskola ideje alatt a barátságot, szépséget, a tudást, szerelmet, de legfõképp önmagukat.

 

Dátum: 2015.11.17      Forrás: Szerkesztoség     Cimkék:   Pedagógusok, Ifj. Bíró Ildikó, Zirig Tünde