"Dolgozz keményen, játssz sokat és élj szeretetben."  
Corvin Mátyás Alapiskola - Alistál   
  "Dolgozz keményen, játssz sokat és élj szeretetben."  
Corvin Mátyás Alapiskola - Alistál   
  "Dolgozz keményen, játssz sokat és élj szeretetben."  
Corvin Mátyás Alapiskola - Alistál   
  "Dolgozz keményen, játssz sokat és élj szeretetben."  
Corvin Mátyás Alapiskola - Alistál   
CMA
21|22
 Nyilvános Akció | GDPR

 

VS. Természetvédelem
2021. november 19. | iskola tanárai

Iskolánk 6.évfolyamos diákjai az ember természetkárosító tevékenységeiről írtak beszámolókat. Ezek közül néhány.
A cikkhez használt Beszámolók, illusztrációk készítői:
Varga Mónika | Szabó András | Sereghy Huba | Húszhegyi Denisz | Jónás Anna | Szalacsi Jázmin | Horváth Emese Sára | Vígh Attila | Bugár Luca

Kép:diákok rajzai
Corvin Mátyás Alapiskola - Alistál

Vízszennyezés
Jónás Anna

A víz a legféltettebb kincsünk. De nem igazán tartjuk a ehhez magunkat. A vízszennyezés olyan környezet károsító tevékenység, amelyet az emberek izéznek elő, komoly káros hatásai vannak az állatokra és a növényekre egyaránt. A körülöttünk lévő patakok folyók, óceánok, tengerek a Föld több mint 2/3-át borítják. A természetes vizek lakóhelyet, táplálékot biztosítanak a bennük élő élőlényeknek az emberiségnek is sokat adnak. Többféle szennyeződés kerülhet a vizekbe. A szennyvíznek csaknem a fele ipari tevékenységgel jön létre, amikor szerves és szervetlen vegyipari termékek kerülnek a természetes közegbe. Nagymértékben szennyezi a vizeket az olajipar is.
A képet illusztrálta: Bugár Luca

Amikor víz,- levegő,- talajszennyezésről van szó, akkor egy olyan környezetkárosító tevékenységről beszélünk, amelyet az emberek idéznek elő.

Mezőgazdaság 25 százalékban felelős a vízszennyezésért a műtrágyák és növényi védőszervek miatt, a hígtrágyával való szennyezés is magas. Egy év alatt 8 millió tonna műanyag hulladék kerül a vizekbe. A nagymértékű káros anyag miatt tengeri gyomok és agák elszaporodnak és elszívják a halak elől a levegőt. Az ivóvízkészlet is fertőződik. Nagyobb mértékben kellene a szennyvizeket tisztítani és szigorítani kellene a törvények betartásával. A háztartásoknak szelektíven kellene a hulladékot gyűjteni és környezet kímélő mosószereket kellene használni, mert csak egy Földünk van.

A képet illusztrálta: Szalacsi Jázmin

A levegőszennyezés
Szalacsi Jázmin

A tiszta levegő nélkül elpusztul az ember akárcsak a tiszta víz nélkül is. A levegőben lévő szennyezők egy részét nem is érezzük. A levegőszennyezés forrásai:

1.Ipar: pl, cementipar, mészkőpor, hamu, füst, gázok: szén-monoxid, kéndioxid, nitrogén oxidok
2. Mezőgazdaság: pl. műtrágyázás, permetezés, gépesítés
3. Közlekedés: pl, benzingőz, kipufogógázok
4. Fűtés Pl. széntüzeléskor: füst, korom, szén-dioxid, kén-dioxid, szén-monoxid kerül a levegőbe.

A képet illusztrálta: Húshegy Denis


Az elektromos autók motorjában káros kibocsájtás nem keletkezik, de a már elhasznált akkumulátorok tárolása, újrahasznosítása is nagyon káros a környezetre.

Ózon, ózonréteg
Véd a káros UV sugárzástól.Az ózonréteget károsítják a klór tartalmú anyagok, freon, ezt termelik pl, a fénymásolók, nyomtatók vagy a kipufogógázban is megtaláljuk. Földközelben mérgező az ózon emberre, környezetre. Az ózonréteg elvékonyodása veszélyes, mert bőrrákot, vakságot is okozhat. A szennyezés csökkentésére két út áll előttünk, a kibocsájtó tevékenységeket mérsékeljük, vagy technikai eljárásokkal kiszűrjük a légkörbe jutás előtt a szennyezést. Az elsőre jó példa az otthonaink korszerűsítése, így kevesebb fűtőanyaggal tartjuk melegen, ennek következtében kevesebb kibocsátás is keletkezik, a másodikra példa lehet a gépkocsikra szerelhető katalizátor használata.

A levegőszennyezés
Horváth Emese Sára

Levegőszennyező minden olyan anyag, amely olyan mértékben jut a levegőbe, hogy az embert és környezetét károsítja, vagy anyagi kárt okoz. A mesterséges szennyezők három főterületről származhatnak: szállítás, energiatermelés és ipar. Természetes levegőszennyezők a vulkánok (kén-oxidok), erdőtüzek (szén-monoxid), szélviharok (por) az élő növények (pollen)a pusztuló növények (metán) a talaj (vírusok, por) valamint a tenger (só). A levegőszennyezés az alábbiakat okozza:
szmog, savas eső, ózonréteg pusztulása, betegségek kialakulása.

A WHO becslése alapján évente 700.000 kevesebb ember halna meg a fejlődő országokban, ha a levegőszennyezőket kivonnák a forgalomból.

A levegőszennyezést a következő módon tudjuk csökkenteni:
csak a szükséges árukat vegyük meg
kerüljük a túlcsomagolt termékeket
használjuk ésszerűen a hűtő-és fűtőberendezéseket
az elektromos eszközöket tartsuk kihúzott állapotban
fűtsünk okosan
ne égessük az avart
minimalizáljuk a személygépkocsi használatát.

A vízszennyezés
Vígh Attila

A vízszennyezés okai: A szennyeződés többféle módon kerülhet a vizekbe.
1.Ipari tevékenység: A szennyvizek csaknem fele ipari tevékenység nyomán jön létre.
2.Olajszenneyzés: nagy részben nem a tanker balesetek felelnek, hanem az olajipar tevékenységéből ered az olajszennyezés nagyobb része.
3.Mezőgazdaság: a különböző műtrágyák, növényvédő szerek használata, a hígtrágya szennyezés mértéke is igen magas.

A képet illusztrálta: Sereghy Huba

Napi szinten több mint harmincezer gyermek hal szomjan vagy kap halálos betegséget a szennyezett víz fogyasztása, illetve az azzal való tisztálkodás miatt.

Következményei:
Egy évben átlagosan 2,6 millió tonna nirtát 2,6 millió tonna cink 370 ezer tonna ólom és 8 millió tonna műanyag kerül a vizekbe.

Meg lehet-e előzni a vízszennyezést?
Főként az ipari folyamatokban keletkező szennyeződések visszaszorítására lenne szükség. Szigorítani kellene a keletkezett szennyvíz elvezetés során a megfelelő lépések betartását is.

Ezért kérjük, tegyél a tiszta levegőért:
Varga Mónika

ne dohányozz, másokat se tegyél ki dohányfüstnek
minél kevesebbszer használj benzines, dízeles járművet
lehetőleg ne fűts szilárd tüzelőanyaggal, ha csak úgy tudsz fűteni, használj száraz tüzifát.

Üvegházhatás
A Napból érkező fénysugarakat a légkör molekulái nem engedik kijutni a világűrbe. Az elmúlt években megnőtt az üvegházgázok mennyisége. Ez globális felmelegedéshez vezet. Következményei: olvadásnak indulnak a jégsapkák, emelkedik a tengerszint és egyes telepölések vís alá kerülhetnek.

Semmiképp ne fűts hulladékkal
A szabadban ne égess se avart, se kerti hulladékot.

Szmog
Gáz, cseppfolyós és szilárd szennyező anyagok nagy mennyiségben vannak jelen a légkörben. Károsítja a légutakat, ingerli a nyálkahártyát, ezáltal köhögést vált ki.


Avatar
Szokol Tamás
Tanár / Admin

Facebook csatorna E-mail   
 

Tanév 21/22

   tehetseg_logo

    Corvin Mátyás Alapiskola ® 2005  ¦  web counter

Google Corvin Mátyás oldalon